Święto Szkoły

Dodano: 2017-10-16 / wyświetleń: 1470
Dnia 16 października 2017 roku nasza szkoła obchodziła swoje święto: 70-lecie istnienia, 10. rocznicę nadania jej imienia Jana Pawła II, 8 rocznicę przyjęcia sztandaru.

Ten dzień rozpoczął się Mszą św. w kościele pw. Św. Hiacynty i Franciszka, której przewodniczył Arcybiskup dr Józef Górzyński, Metropolita Warmiński. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie.

Potem udaliśmy się do szkoły, gdzie złożyliśmy kwiaty pod tablicą poświęconą Janowi Pawłowi II. Następnie rozpoczął się uroczysty apel. Głos zabrała pani dyrektor,  Mariola Jarmołowicz, która serdecznie przywitała wszystkich zebranych  i  przypomniała uczniom postać patrona Jana Pawła II, Jego słowa – drogowskazy  kierowane do dzieci i motto „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”, które stało się misją szkoły. Nawiązała do wieloletniej i bogatej tradycji szkoły. Zwróciła się także do uczniów klas pierwszych, życząc im sukcesów w nauce i tego,  by dobrze się czuli wśród członków społeczności szkolnej. Z kolei uczennice zapoznały zebranych z 70-letnią historią szkoły, przypomniały najważniejsze wydarzenia i daty Z okazji rocznicy pani senator RP Bogusława Orzechowska złożyła życzenia w imieniu swoim i posła na Sejm RP, pana Zbigniewa Babalskiego.

Później rozpoczęła się część artystyczna. Wystąpił chór szkolny pod kierunkiem pań Iwony Ciunelis i Iwony Nader. Dziewczęta z grupy teatralnej przybliżyły fakty z życia naszego patrona.  „Trójeczka” prowadzona przez panią Helenę Orlińską zaprezentowała zabawną scenkę pt. „Witaj, szkoło!” Dużo wzruszeń dostarczyły tańce: ludowy w wykonaniu trzecioklasistów przygotowanych przez panią Teresę Pętlicką - Krzekotowską oraz balet                   w wykonaniu uczennic klas czwartych, do którego choreografię opracowała pani Anna Borowska.

Głos zabrał pan Czesław Najmowicz,  Burmistrz Miasta Ostróda. W tym uroczystym dniu życzył uczniom sukcesów w nauce oraz w pracy nad kształtowaniem postaw                                      i charakterów, zgodnie z drogowskazami, jakie zostawił nam nasz patron, Jan Paweł II.

Przewodniczący Komisji Oświaty, pan Ryszard Iwaniec, który jest równocześnie nauczycielem szkoły, podzielił się osobistymi wspomnieniami, składając życzenia na ręce pani dyrektor. Z okazji jubileuszu życzenia złożyli również dyrektorzy szkół, przedszkoli, placówek oświatowych i kulturalnych naszego miasta oraz dyrektorzy instytucji , prezesi  przedsiębiorstw współpracujących ze szkołą.

W drugiej części uroczystości odbyło się podziękowanie za pracę wszystkim nauczycielom z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przedstawiciele SU  i Rady Rodziców złożyli obecnym i byłym pracownikom życzenia oraz kwiaty na ręce dyrekcji szkoły.

Nagrodą Burmistrza Miasta zostali w tym roku wyróżnieni nauczyciele: pani Mariola Jarmołowicz, pani Mariola Piekutowska, pani Małgorzata Ilasz, pani Joanna Gaszyńska, pani Maria Karbowska, pani Marzena Milewska oraz pani Teresa Pętlicka–Krzekotowska.

Nagrodę Dyrektora otrzymali nauczyciele: pani Anna Borowska,  pani  Katarzyna Fijas, pani Mirosława Filipiuk, pani Alina Gwóźdź,  pani  Bożena Jankowska-Iwaniec, pani Anna Kuźniar, pani Natalia Michel-Szulga, pani Iwona Nader,  pani Renata Opalińska, pani Helena Orlińska, pan Jan Rogalski, pani Hanna Żylińska oraz pracownicy niepedagogiczni.

Pani Iwona Nader za szczególne zasługi dla oświaty została uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Pani dyrektor Mariola Jarmołowicz podziękowała rodzicom, sponsorom oraz wszystkim, którzy wspierają działania szkoły, wręczając statuetki „Przyjaciel Szkoły”.Ostatnia część uroczystości należała do najmłodszych. Uczniowie trzech klas pierwszych wykonali piosenkę. Następnie odbyło się ślubowanie i pasowanie ich na ucznia.

Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkół Jana Pawła II, zaproszeniem                           gości do zwiedzenia szkoły i obejrzenia okolicznościowych wystaw.

Po apelu delegacja Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunką panią Joanną Gaszyńską udała się pod pomnik Jana Pawła II przy Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, aby złożyć kwiaty. Na pamiątkę dzisiejszego jubileuszu na posesji szkoły wkopana została kapsuła czasu, w której zostały umieszczone zdjęcia uczniów i nauczycieli, imienna lista wszystkich pracowników szkoły w roku jubileuszowym oraz logo szkoły. W holu zawisła tablica upamiętniająca dzisiejszą uroczystość. Uczniowie klas pierwszych, zgodnie z tradycją naszej szkoły, zasadzili drzewka.

Dzisiejsza uroczystość zapisze się w historii szkoły.

M. J.