Pan Stanisław Moniuszko – 200. rocznica urodzin kompozytora

Dodano: 2019-11-07 / wyświetleń: 552
Dnia 4 listopada 2019r. rozpoczęliśmy kontynuację cyklu koncertów na żywo. Uczniowie klas I-III uczestniczyli dzisiaj w spotkaniu z Panem Moniuszko. Koncerty odbywają się dzięki współpracy z Agencją Artystyczną POZYTYWKA z Olsztyna.

Bajka muzyczna  pt. „Pan Moniuszko”  przeniosła do roku 1819, kiedy na świat przyszedł mały Staś. Jego rodzice, pani Elżbieta i pan Czesław, bardzo szybko dostrzegli u swojego synka zamiłowanie do muzyki. W wieku 6 lat Staś pobierał lekcje śpiewu i gry na fortepianie, których udzielała mu muzykalna mama. Chłopiec rozwijał swój talent, szkolił się i poszerzał wiedzę. Bardzo interesowało go tworzenie muzyki, marzył by zostać kompozytorem.  Gdy w młodzieńczym wieku poznał Oleńkę Millerównę, zakochał się w niej i, by zdobyć jej podziw, za namową rodziców, wyjechał do Berlina. Tam, pod okiem wykształconych muzycznie światowych kompozytorów, zaczął sam tworzyć pieśni i opery. Napisał ich aż 300! Najbardziej znane jego dzieła to opera „Straszny Dwór” oraz pieśń „Prząśniczka”.  Gdy w wieku 53 lat zmarł nagle z powodu choroby serca, w Warszawie stutysięczny tłum wielbicieli szedł w kondukcie żałobnym, by pożegnać ówczesnego idola.

Zgodnie z uchwałą sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2019 ustanowiony został Rokiem Stanisława Moniuszki.

Tradycyjnie w rolę Stanisława, Państwa Moniuszko oraz Oleńki Millerówny wcielili się nasi najmłodsi uczniowie.

Koncert zakończył się konkursem wiedzy muzycznej, w którym rywalizowali: Paulina z kl. IIIc, Weronika z klasy IIIa oraz Szymon z klasy IIa. Po udzieleniu trzech prawidłowych odpowiedzi zwycięzcą została Weronika!

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejne spotkania muzyczne.