Tydzień Żytniego Chleba w SP 3 im. Jana Pawła II w Ostródzie
Celem kampanii było zwrócenie uwagi na jakość spożywanego pieczywa i zachęcenie dzieci do spożywania chleba żytniego wypiekanego tradycyjnymi metodami.
Jesteśmy szkołą promującą zdrowy styl życia, stąd pomysłów na realizację tej kampanii było wiele. W bibliotece zaprezentowałyśmy gazetkę z wierszami, artykułami i plakatami o chlebie oraz przygotowałyśmy wystawę chleba i produktów potrzebnych do jego wypieku. Wystawa powstała dzięki wsparciu Piekarni „Tyrolskiej” z Iławy Szałkowo, Piekarni „Patryk” z Ostródy i Piekarni „Karolina” z Ostródy.
We wszystkich klasach I- III oraz na wybranych przedmiotach w klasach IV – VI prowadzone były lekcje tematyczne związane z chlebem.
Dnia 11 X 2010 r. klasy czwarte zapoznały się z procesem wypieku żytniego chleba na zakwasie uczestnicząc w zajęciach praktycznych w piekarni „Patryk” w Ostródzie.
Tego samego dnia klasa VI uczestniczyła w spotkaniu z historykiem dr hab. Januszem Hochleitner, prof. UWM., który opowiedział dzieciom o wypieku chleba na przestrzeni wieków.
Dnia 12 X 2010 zaprosiliśmy do szkoły piekarza z piekarni „Patryk” - p.Roberta Grzębskiego. Nasz gość przedstawił dzieciom drogę - etapy wypieku pieczywa "od ziarenka do bochenka". Mówił o urządzeniach i maszynach stosowanych w procesie przygotowania i pieczenia chleba. Opowiedział o trudzie ludzi zaangażowanych w produkcję chleba i w szczególny sposób zachęcał do szacunku chleba na co dzień.
Tego samego dnia uczniowie klasy VI oraz IV uczestniczyli w spotkaniu z p. Teresą Sworobowicz więźniarką łagrów sowieckich. Nasz gość opowiedział o wartości chleba w czasie drugiej wojny światowej. Było to niezwykle wzruszające wspomnienie sprzed lat i pouczająca lekcja historii dla najmłodszego pokolenia.
Dnia 13 X 2010r. uczniowie klas piątych zostali zaproszeni do Piekarni „Karolina” w Ostródzie, gdzie byli aktywnymi świadkami procesu wyrabiania i pieczenia chleba.
W tym dniu odbyło się też spotkanie z dietetyczką p.Elżbietą Kowalczyk, która na co dzień pracuje w Miejskim Szpitalu w Ostródzie. Uczniowie rozmawiali z naszym gościem o racjonalnym odżywianiu. Pani dietetyczka przypominała dzieciom o zabieraniu do szkoły drugiego śniadania, diecie bogatej w warzywa i owoce oraz eliminowaniu słodyczy i napojów gazowanych ze swojej diety.
Mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania odniosły pozytywny skutek i że wśród uczniów wzrosła świadomość spożywania racjonalnego, bogatego w składniki pożywienia i w szczególności chleba żytniego.
Dziękujemy wszystkim życzliwym osobom oraz instytucjom, które pomogły nam w realizacji naszych działań.
Helena Orlińska