Konferencja "Wspierać i być wspieranym"
Konferencja rozpoczęła się występem uczniów naszej szkoły . Następnie p. Alina Ziniewicz - dyr. Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Ostródzie oraz p. Mariola Jarmołowicz dyr. Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Ostródzie przywitały przybyłych gości . Wśród zaproszonych byli:
- Dyrektor Departamentu Młodzieży, Wychowania i Bezpieczeństwa w Szkołach Ministerstwa Edukacji Narodowej - p. Elżbieta Matejka,
- Warmińsko - Mazurski Kurator Oświaty - p. Jolanta Gregorczuk,
- p. dr Jadwiga Lubowiecka z Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego,
- Kierownik Biura Oświaty, Kultury i Rekreacji Urzędu Miasta Ostródy - p. Bożena Ratajczyk,
- Radni Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej Ostróda,
- Starosta Ostródzki - p. Włodzimierz Brodiuk,
- Wójt Gminy Ostróda - p. Gustaw Marek Brzezin,
- Wicestarosta Ostródzki - p. Zbigniew Połoniewicz,
- Naczelnik Wydz. Oświaty, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym - p. Bożena Janowicz,
- Irena Jara - Wiceprzewodnicząca Komisji Rolnictwa, Środowiska i Geodezji Rady Powiatu,
- Wizytatorzy KO w Olsztynie: pani Anna Zdaniukiewicz, Irena A. Rubczewska, Regina Okoń, Katarzyna Wysocka, Ewa Malinowska,
- Wizytator KO w Olsztynie Delegatura w Elblągu - p. Ewa Tomczyńska,
- Dyrektorzy poradni psychologiczno-pedagogicznych naszego województwa,
- Dyrektorzy przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa,
- nauczyciele, pracownicy placówek oświatowych,
- przedstawiciele instytucji wspierających pracę szkół, przedstawiciele mediów
Po wystąpieniu p. Anny Zdaniukiewicz - koordynatora programu, p. Kurator - Jolanty Gregorczuk i p. Dyrektor Elżbiety Matejka odbył się wykład p. dr Jadwigi Lubowieckiej z Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego nt. "Więzi społeczno - emocjonalne dziecka drogą budowania tożsamości" . W swoim wystąpieniu pani doktor zwróciła uwagę, jak istotne są więzi, które tworzy dziecko ze swoim otoczeniem. W początkowym okresie życia dziecka najsilniejsze więzi łączą je z rodziną - z rodzicami, dziadkami i rodzeństwem. Na poparcie swoich słów pani doktor przedstawiła opinie innych naukowców oraz zaprezentowała wyniki badań, które zostały przeprowadzone wśród dzieci w wieku przedszkolnym.
Po wykładzie odbyła się prezentacja projektów szkolnych realizowanych w ramach programu profilaktycznego "Wspomaganie szkół i placówek przez poradnie psychologiczno - pedagogiczne w wychowaniu i profilaktyce" . Na terenie powiatu ostródzkiego od 3 lat był realizowany projekt "Nie jesteś Robinsonem. Ograniczanie przemocy w środowisku dzieci i młodzieży". Autorami projektu są:
- p. Alina Ziniewicz - Dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Ostródzie,
- p. Jolanta Dakowska - Dyrektor Bursy Szkolnej w Ostródzie,
- p. Jadwiga Drobisz - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tyrowie,
- p. Mariola Jarmołowicz- Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Ostródzie
- p. Grażyna Lipińska - Dyrektor Gimnazjum w Durągu,
- p. Dorota Urban - Wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ostródzie,
Głównym celem projektu jest zmniejszenie przemocy w środowisku dzieci i młodzieży.
Nasza szkoła włączyła się do realizacji projektu. W roku szkolnym 2005/2006 uczniowie klasy IV b zrealizowali projekt klasowy pn. "Wczoraj, dziś, jutro - czy łączy nas historia Biskupina?". Przez kilka miesięcy klasa przygotowywała się do wycieczki do Biskupina. Uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami przygotowywali makietę grodu i zbierali informacje na temat tego historycznego miejsca. Jednocześnie w klasie odbywały się zajęcia prowadzone przez wychowawcę i pedagoga szkolnego, które miały na celu uświadomienie dzieciom, że można porozumieć się z drugim człowiekiem bez agresji i przemocy. Uwieńczeniem projektu była wycieczka, a prace uczniowskie zostały zaprezentowane na festynie szkolnym. W roku szk. 2006/2007 kontynuowaliśmy realizację projektu "Nie jesteś Robinsonem 2" pod hasłem " Twórzmy lepszy świat zgodnie z nauką Jana Pawła II. Agresji i przemocy stop!" W projekcie brali udział uczniowie klas 0 - VI. Wszystkie klasy miały do wykonania prace tematycznie związane z postacią Jana Pawła II. Młodsze klasy wykonywały prace plakatowe, starsze literackie - tematycznie związane z przyszłym patronem szkoły, wykonywali albumy i prezentacje multimedialne. Efekty zostały zaprezentowane całej społeczności szkolnej na festynie szkolnym.
Do realizacji zadań chętnie i czynnie włączyli się rodzice uczniów klas )-VI, którzy byli również adresatami tego projektu. Udział w programie nie ograniczał się tylko do pracy uczniów i zajęć z wychowawcą lub pedagogiem. Każdego roku były organizowane spotkania szkoleniowe dla rodziców i nauczycieli. Spotkania te były prowadzone przez pracowników Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Ostródzie lub pedagoga szkolnego. W szkole raz w tygodniu pełnił dyżur psycholog - służył pomocą uczniom, rodzicom i nauczycielom. Wszystkie działania prowadzone w szkole przyczyniły się do zmniejszenia zachowań agresywnych wśród uczniów - cel nadrzędny tego programu został osiągnięty. W bieżącym roku szkolnym realizujemy program "Nie jesteś Robinsonem" w klasach I i IV. Efektem współpracy szkół województwa warmińsko-mazurskiego w ramach realizacji zadań projektu stało się wydanie we wrześniu 2007r. przez MEN książki pt. "Wspierać i być wspieranym". W owej publikacji wśród 7 opublikowanych projektów znajduje się m.in. rozdział "Nie jesteś Robinsonem", którego autorami są dyrektorzy uprzednio placówek. To pozycja zarówno dla wychowawców, rodziców, jak i dla uczniów.
Podsumowując:
Cele szczegółowe, które poprzez realizację tego programu zostały osiągnięte, to przede wszystkim:
- rozwijanie umiejętności współdziałania nauczycieli, rodziców i uczniów,
- ułatwianie im kontaktu ze specjalistą określonej dziedziny,
- zacieśnianie współpracy ze specjalistami z poradni psychologiczno-pedagogicznej,
- dzielenie się odpowiedzialnością za budowanie relacji między uczniami, szkołą, rodziną i społecznością lokalną,
- budowanie wsparcia w środowisku pozaszkolnym i umożliwienie uzyskania pomocy najszybciej jak to możliwe…
Dziękujemy serdecznie Pani Wizytator KO w Olsztynie Annie Zdaniukiewicz oraz Panu Wizytatorowi MEN Romualdowi Ponczek za zaproponowanie nam udziału w Programie "Wspomaganie szkół i placówek przez poradnie psychologiczno - pedagogiczne w wychowaniu i profilaktyce" oraz wspieranie naszych działań w trakcie jego realizacji.
Dziękujemy również Pani Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostródzie - Alinie Ziniewicz oraz Dyrektorom i ich zespołom realizującym wspólnie z nami powyższy projekt.
Cieszymy się, że mieliśmy przyjemność gościć w murach naszej szkoły tak znakomitych gości. Dziękujemy wszystkim za przyjęcie zaproszenia.
Opracowała:
Mariola Jarmołowicz
Małgorzata Ilasz
Grażyna Żebrowska - Gwóźdź